LIVE  
2018-02-04 Isracingserien 2018 Omgång 9 SMK, Boc, Str, ÖMK, Ros
OK    Förare enligt program
N    Kom ej till start
FN    Fall, kom ej till start
F    Fall
FX    Fall, utesluten från start
X    Utesluten
TT    Touch Tape
R    Stopp
RR    Riders replacement
M    Utesluten p.g.a. 2-minutersregeln

SMK Gävle

  

20

Bockarna

  

15

Strömsunds MC Isracing

  

30

ÖMK Rundbana

  

22

Rospiggarna

  

31

Publik: 103

Tävlingsinformation uppdaterad '2018-02-04 16:05:09'

Hej och välkomna till eftermiddagens match i isracing.

Ett vackert midvinterväder med sol och snö i luften.

Heat1234567891011121314151617181920S:aH
Lag: SMK Gävle
1. Andreas Lindblom
R
F
1
 
 
B
1
3
 
 
G
1
4
 
 
V
1
2
 
 
34
2. Albin Lindblom
V
3
2
 
 
R
3
1
 
 
B
FX
3
 
 
R
3
1
 
 
94
3. Andreas Westlund
B
1
3
 
 
G
X
4
 
 
V
N
2
 
 
B
N
3
 
 
12
4. Conny Fastesson
G
1
4
 
 
V
1
2
 
 
 
0
 
V
2
R
1
1
 
 
G
2
4
 
 
 
2
 
B
3
76
LL: Anna Wästersved0104040100101003050020
LK: Andreas Westlund0105090100011012001502000
Lag: Bockarna
1. Jimmy Tuinstra
V
2
2
 
 
G
2
4
 
 
R
3
1
 
 
B
M
3
 
 
74
2. Jo Saetre
R
1
1
 
 
V
0
2
 
 
G
FX
4
 
 
V
1
2
 
 
24
3. Viktor Svensson
B
0
3
 
 
R
2
1
 
 
B
2
3
 
 
G
R
4
 
 
44
4. Pontus Fick
G
FX
4
 
 
B
1
3
 
 
V
R
2
 
 
R
1
1
 
 
24
LL: Gun-Marie Svensson1020020030500000100115
LK: Jo Saetre103005008013001300140015
Lag: Strömsunds MC Isracing
1. Nikita Toloknov
V
3
2
 
 
R
3
1
 
 
G
3
4
 
 
B
3
3
 
 
124
2. Pierre Hallén
R
3
1
 
 
B
2
3
 
 
B
3
3
 
 
V
2
2
 
 
104
3. Mikael Flodin
G
2
4
 
 
V
3
2
 
 
V
1
2
 
 
G
0
4
 
 
64
4. Douglas Blomqvist
B
0
3
 
 
G
FX
4
 
 
R
2
1
 
 
R
0
1
 
 
24
LL: Peter Jansson0500305030040503002030
LK: 05008013016002002502800300
Lag: ÖMK Rundbana
1. Anders Engström
R
2
1
 
 
V
1
2
 
 
B
0
3
 
 
G
FX
4
 
 
34
2. Simon Reitsma
V
2
2
 
 
G
0
4
 
 
V
3
2
 
 
R
2
1
 
 
74
3. René Stellingwerf
G
3
4
 
 
B
2
3
 
 
R
2
1
 
 
B
3
3
 
 
104
4. Martin Börjegren
B
TT
3
 
 
R
1
1
 
 
G
FX
4
 
 
V
1
2
 
 
24
LL: Lage Svensson5002001003020030010522
LK: Simon Reitsma5007008001101300160017022
Lag: Rospiggarna
1. Igor Kononov
R
3
1
 
 
B
3
3
 
 
V
3
2
 
 
G
3
4
 
 
124
2. Manfred Seifter
V
2
2
 
 
R
2
1
 
 
B
FX
3
 
 
B
3
3
 
 
74
3. Robert Henderson
B
1
3
 
 
G
N
4
 
 
G
2
4
 
 
R
1
1
 
 
43
4. Jonas Andersson
G
1
4
 
 
V
3
2
 
 
R
2
1
 
 
V
2
2
 
 
84
LL: Stefan Teurnberg0040300503005020504031
LK: 00407001201500200220270310
Heattid:54,653,855,357,555,256,556,857,358,658,859,259,258,462,40,062,859,064,259,659,8

HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

20

R 1 2. Simon Reitsma ÖMK. OK 2

5

22

B 3 3. René Stellingwerf ÖMK. OK 3
V 2 2. Jo Saetre Boc. OK 1

1

15

G 4 3. Viktor Svensson Boc. R 0
Heattid: 59,80
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

19

R 1 3. Robert Henderson Ros. OK 1

4

31

B 3 2. Manfred Seifter Ros. OK 3
V 2 2. Pierre Hallén Str. OK 2

2

30

G 4 3. Mikael Flodin Str. OK 0
Heattid: 59,60
Kommentar (sv): tight heat mellan Pierre och båda rospiggarna, tillsist tar Manfred hem 3- poäng, heatet slutar 4-2
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

18

R 1 2. Albin Lindblom SMK. OK 3

5

20

B 3 4. Conny Fastesson SMK. OK 2
V 2 4. Martin Börjegren ÖMK. OK 1

1

17

G 4 1. Anders Engström ÖMK. FX 0
Heattid: 64,20
Kommentar (sv): Anders kör omkull, omstart av heat 18,Albin och Conny tar en 5-1 till Gävle.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

17

R 1 4. Pontus Fick Boc. OK 1

1

14

B 3 1. Jimmy Tuinstra Boc. M 0
V 2 4. Jonas Andersson Ros. OK 2

5

27

G 4 1. Igor Kononov Ros. OK 3
Heattid: 59,00
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

16

R 1 4. Douglas Blomqvist Str. OK 0

3

28

B 3 1. Nikita Toloknov Str. OK 3
V 2 1. Andreas Lindblom SMK. OK 1

3

15

G 4 4. Conny Fastesson SMK. OK 2
Heattid: 62,80
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

15

R 1 4. Jonas Andersson Ros. OK 2

2

22

B 3 2. Manfred Seifter Ros. FX 0
V 2 2. Simon Reitsma ÖMK. OK 3

3

16

G 4 4. Martin Börjegren ÖMK. FX 0
Heattid: 0,00
Kommentar (sv): Martin vurpar på utgången till tredje varvet och blir utesluten, omstarten en rejäl krasch, domaren fryser heatet. samtliga inblandade reser sig upp efter en stund och går ut till depån.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

14

R 1 4. Douglas Blomqvist Str. OK 2

5

25

B 3 2. Pierre Hallén Str. OK 3
V 2 4. Pontus Fick Boc. R 0

0

13

G 4 2. Jo Saetre Boc. FX 0
Heattid: 62,40
Kommentar (sv): Jo vurpar i första försöket, i omstarten får pontus problem med maskinen,heatet slutar 5-0
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

13

R 1 4. Conny Fastesson SMK. OK 1

1

12

B 3 2. Albin Lindblom SMK. FX 0
V 2 1. Igor Kononov Ros. OK 3

5

20

G 4 3. Robert Henderson Ros. OK 2
Heattid: 58,40
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

12

R 1 3. René Stellingwerf ÖMK. OK 2

2

13

B 3 1. Anders Engström ÖMK. OK 0
V 2 3. Mikael Flodin Str. OK 1

4

20

G 4 1. Nikita Toloknov Str. OK 3
Heattid: 59,20
Kommentar (sv): Nikita tar hem heatsegern, i sista böj tar sig René förbi och tar två poäng, spännande heat.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

11

R 1 1. Jimmy Tuinstra Boc. OK 3

5

13

B 3 3. Viktor Svensson Boc. OK 2
V 2 4. Conny Fastesson SMK. OK 0

1

11

G 4 1. Andreas Lindblom SMK. OK 1
Heattid: 59,20
Kommentar (sv): Tätt mellan Andreas och viktor i heatet, där drog viktor längsta strået i den kampen och två pinnar.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

10

R 1 4. Martin Börjegren ÖMK. OK 1

3

11

B 3 3. René Stellingwerf ÖMK. OK 2
V 2 4. Jonas Andersson Ros. OK 3

3

15

G 4 3. Robert Henderson Ros. N 0
Heattid: 58,80
Kommentar (sv): Tätt mellan Jonas och René i heatet, och jonas tar hem detta heat. Robert kom ej till start.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

9

R 1 3. Viktor Svensson Boc. OK 2

3

8

B 3 4. Pontus Fick Boc. OK 1
V 2 3. Mikael Flodin Str. OK 3

3

16

G 4 4. Douglas Blomqvist Str. FX 0
Heattid: 58,60
Kommentar (sv): Douglas faller och blir utesluten, i omstarten tar Mikael Flodin hem före Viktor och Pontus.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

8

R 1 2. Manfred Seifter Ros. OK 2

5

12

B 3 1. Igor Kononov Ros. OK 3
V 2 4. Conny Fastesson SMK. OK 1

1

10

G 4 3. Andreas Westlund SMK. X 0
Heattid: 57,30
Kommentar (sv): 5-1 till Rospiggarna, Westlund får problem med hojen och avbryter heatet och blir utesluten.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

7

R 1 1. Nikita Toloknov Str. OK 3

5

13

B 3 2. Pierre Hallén Str. OK 2
V 2 1. Anders Engström ÖMK. OK 1

1

8

G 4 2. Simon Reitsma ÖMK. OK 0
Heattid: 56,80
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

6

R 1 2. Albin Lindblom SMK. OK 3

4

9

B 3 1. Andreas Lindblom SMK. OK 1
V 2 2. Jo Saetre Boc. OK 0

2

5

G 4 1. Jimmy Tuinstra Boc. OK 2
Heattid: 56,50
Kommentar (sv): albin tar starten och vinner heatet före Jimmy och andreas trea,heatet slutar 4-2 till Gävle
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

5

R 1 2. Pierre Hallén Str. OK 3

3

8

B 3 4. Douglas Blomqvist Str. OK 0
V 2 2. Manfred Seifter Ros. OK 2

3

7

G 4 4. Jonas Andersson Ros. OK 1
Heattid: 55,20
Kommentar (sv):
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

4

R 1 1. Anders Engström ÖMK. OK 2

2

7

B 3 4. Martin Börjegren ÖMK. TT 0
V 2 2. Albin Lindblom SMK. OK 3

4

5

G 4 4. Conny Fastesson SMK. OK 1
Heattid: 57,50
Kommentar (sv): TT på martin, Albin tar starten och vinner före Anders och Conny 3a, heatet slutar 4-2 till Gävle
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

3

R 1 1. Igor Kononov Ros. OK 3

4

4

B 3 3. Robert Henderson Ros. OK 1
V 2 1. Jimmy Tuinstra Boc. OK 2

2

3

G 4 4. Pontus Fick Boc. FX 0
Heattid: 55,30
Kommentar (sv): Pontus Fick vurpar på andra varvet och blir utesluten. i Omstarten vinne Igor, sista varvet kör Jimmy om Robert och heatet slutar 4-2 till Rospiggarna
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

2

R 1 1. Andreas Lindblom SMK. F 0

1

1

B 3 3. Andreas Westlund SMK. OK 1
V 2 1. Nikita Toloknov Str. OK 3

5

5

G 4 3. Mikael Flodin Str. OK 2
Heattid: 53,80
Kommentar (sv): Omstart heat två, Lindblom Andreas får tillsägelse för dålig startdisiplin. Nikita tar starten och vinner heatet. Tufft mellan Lindblom och Flodin, men Lindblom vurpar på tredje varvet och Flodin tar 2an, 5-1 till strömsund.
Kommentar (en):
HeatHuvaSpårFörareLagStatusErsättarePoängHeatTotal

1

R 1 2. Jo Saetre Boc. OK 1

1

1

B 3 3. Viktor Svensson Boc. OK 0
V 2 2. Simon Reitsma ÖMK. OK 2

5

5

G 4 3. René Stellingwerf ÖMK. OK 3
Heattid: 54,60
Kommentar (sv): Jo tar starten, på varv två kör Rene om och varv tre tar även simon om Jo och heatet slutar 5-1 till ÖMK
Kommentar (en):
  • English (United States), English (United States)
  • svenska (Sverige), Swedish (Sweden)