Serietabell Sverige Cup Women 2022 (Sverige Cup Women)
Välj tävlingsklass
select
Sverige Cup Women
Visa publikstatistik
Mer detaljerad information angående kolumnernas innehåll visas genom att hålla musen över rubrikerna. På de kolumner som utgör ett resultat kan man klicka på rubriken för att se enbart den deltävlingens resultat.
Pl
#
Förare
Klubb
Team
Licensklass
Fabrikat
Nat
H1
H2
H1
H2
H1
H2
H1
H2
S:a
1
850
Moa Hammarbom
Nynäshamns MCK
Junior
Yamaha
SE
25
25
25
18
22
25
13
15
168
2
620
Angelina Matsson
Rättvik Boda MK
Team Speedstore
Junior
Husqvarna
SE
16
20
22
22
20
20
22
22
164
3
77
Jacqueline Löfqvist
Filipstads MCK
Junior
Kawasaki
SE
12
12
14
14
12
15
18
97
4
719
Elin Hansson
Älvbygdens MK
CEC RACING
Junior
KTM
SE
20
25
25
25
95
5
841
Nellie Fransson
Finspångs MS
Team Viking Industrimålning
Junior
SE
22
22
25
22
91
6
5
Josefin Samuelsson
SMK Hofors
Junior
Husqvarna
SE
14
13
15
15
14
13
84
7
237
Sofia Grelsson
Njurunda MK
Senior
SE
15
15
16
18
64
8
396
Fanny Andersson
Anderslövs MK
Ungdom
SE
18
14
11
14
57
9
243
Malin Hansson
Älvbygdens MK
CEC RACING
Junior
KTM
SE
20
20
40
10
573
Wilma Hansson
Finspångs MS
Junior
KTM
SE
18
20
0
0
38
11
307
Felicia Wedén
Västerås MK
Junior
SE
20
18
38
12
838
Emma Börve
Stenungsunds MS
Ungdom
KTM
SE
18
16
34
13
834
Alicia Johansson
Linköpings MS
Junior
SE
18
16
34
14
493
Moa Hasselmark
MX Stockholm MCK
Junior
Honda
SE
8
13
13
0
0
34
15
779
Julia Karlsson
Getinge MK
Junior
GasGas
SE
16
16
32
16
990
Lisa Nyqvist
Stenungsunds MS
Speedequipment Racing Sport
Ungdom
KTM
SE
16
14
30
17
67
Julia Svanfelt
Anderslövs MK
Junior
KTM
SE
15
15
30
18
590
Tuva Bernhardsson
SMK Södermanland
Junior
SE
13
16
29
19
693
Moa Lindgren
Tranemo MK
Junior
Yamaha
SE
12
14
26
20
385
Linn Andersson Molin
Linköpings MS
Junior
SE
12
13
25
21
342
Loona Djerf
Folkare MK
Junior
SE
13
11
24
22
172
Matilda Pyykkö
Älvbygdens MK
Ungdom
KTM
SE
12
12
24
23
447
Camilla Karlsson
FMCK Borås
Bredd
KTM
SE
11
11
22
24
17
Ida Nilsson
Umeå AK
Senior
SE
11
11
22
25
51
Emelie Nordengren
Stenungsunds MS
Bredd
SE
10
10
20
26
817
Anna Eriksson
MCK 4 All
Bredd
SE
9
10
19
27
765
Samantha Scott Fant
Slagelse motorcross
DK
10
8
18
28
239
Felicia Viklund
Arlanda MC
Bredd
SE
7
9
0
0
16
29
689
Hilma Enander
Linköpings MS
Lifbergsmotor
Junior
SE
6
0
0
6
30
144
Jenny Nordström
SMK Dala Falun
Bredd
SE
0
0
0