Serietabell Sverige Cup (Bredd, Guldhjälm (Nationell), Snowbike, Stock, Ungdom 12-14, Ungdom 14-16)
Välj tävlingsklass
select
Stock
Ungdom 12-14
Ungdom 14-16
Visa publikstatistik
Kolumnbeskrivning
S:a *
Summa poäng innan borträkning av deltävlingar
S:a
Summa poäng efter borträkning av deltävlingar
Mer detaljerad information angående kolumnernas innehåll visas genom att hålla musen över rubrikerna. På de kolumner som utgör ett resultat kan man klicka på rubriken för att se enbart den deltävlingens resultat.
Pl
#
Förare
Klubb
Team
Fabrikat
Nat
Delt. 1
Delt. 2
Delt. 3
Delt. 4
Delt. 5
Delt. 6
Delt. 7
S:a *
S:a
1
38
Alexander Forsberg
Östersunds SSK
Team Motorhuset
SE
25
22
(7)
(20)
25
(20)
119
72
1
36
Gustaf Lindgren
Lingheds SK
Haralds Racing Team
SE
25
(7)
(20)
22
25
(14)
113
72
3
21
Joel Nordholm
Bollnäs MK
Team MotorCenterX
SE
20
25
22
(3)
70
67
4
68
John Malmström
Nyborgs SK
SE
18
22
(16)
(18)
25
99
65
5
744
Niklas Hellgren
Storumans SK
Team Yngvesson
SE
22
(4)
(5)
16
(8)
18
73
56
6
118
Simon Lundström
Infjärden Racing SK
Janne Risberg Entreprenad AB
SE
(12)
(10)
(10)
16
20
18
86
54
7
13
Anton Sandström
Sorsele Skoterklubb
SE
(5)
14
(10)
16
22
67
52
8
50
Filip Höök
Skellefteå MS
Team E-son maskin AB
SE
(5)
18
22
10
55
50
9
191
Pontus Berggren
SMK Söderhamnsavdelning
SE
16
(1)
20
12
49
48
10
185
Axel Norberg
Nyborgs SK
SE
12
14
(4)
14
44
40
11
34
Sebastian Persson
Bygdsiljum Motorklubb
merafritid.se
SE
6
18
12
(5)
(2)
(0)
43
36
12
393
Rasmus Andersson
Ljusdals MK
Team Gröning Ljusdal
SE
10
(8)
(7)
12
14
(10)
(8)
69
36
13
17
Elina Öhman
Tväråns Intresseförening
Lynx
SE
(3)
8
12
12
35
32
14
179
Martin Johansson
Lima MS
Ski-Doo
SE
16
10
(2)
6
(6)
40
32
15
241
Johan Anttila
Nyborgs SK
SE
18
4
5
27
27
16
681
Albin Lundqvist
Arvidsjaurs MS
Team Mellanströms
SE
1
25
26
26
17
28
Emil Karlsson
Storumans SK
Team Yngvesson
SE
(2)
14
3
5
(3)
27
22
18
101
Jonathan Nilsson
Norrbottens MS Boden
SE
3
2
16
21
21
19
199
Ted Lindborg
Lingheds SK
Haralds Racing Team
SE
(4)
8
6
7
(4)
29
21
20
76
Edvard Moland
Alta ssf
Moland Racing
NO
20
20
20
21
440
Dennis Kangasmaa
Nyborgs SK
SE
4
6
(1)
8
19
18
22
45
Hampus Melin
Umeå AK
SE
14
2
1
17
17
23
155
Ørjan Solberg
Valdres SSK
NO
8
5
13
13
24
66
Emil Hägg
Norrbottens MS Boden
SE
6
3
9
9
25
777
Sondre Wangensteen
NO
7
7
7
26
47
Markus Söderqvist
Arvidsjaurs MS
Team Mellanströms
SE
7
7
7
27
59
Peter Blom
Hagfors MS
Lynx
SE
7
7
7
28
32
Albin Persson
Bygdsiljum Motorklubb
SE
2
3
2
7
7
29
322
Markus Nilsen
Hattfjelldal SSF
Team Daleng
NO
6
6
6
30
767
Simon Lundman
Infjärden Racing SK
SE
1
4
5
5
31
11
Olai Langland Reinsbakk
NMK Melhus
TeamRR Reinsbakk Racing
Arctic Cat
NO
1
1
1